Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pożoga - streszczenie

i przyjaciół „pana”, aby pomścić na nich śmierć towarzysza-kolegi”. Chłopi wskazali sześć osób, nad którymi wkrótce wymierzono sąd. Byli to: Sawicki, Jan Kobierski i Mykoła Poleszuk, stróż oraz przyprowadzeni z Kruhlika dwaj chłopi – Pyłyp i Maksym Diaczuk, a także pop ze Skowródek, ojciec Aleksander. Dwóch chłopów i popa zabito, trzem pozostałym udało się cudem ujść z życiem. 18 grudnia zakończyły się rządy komunistów, Petlurowski pułk atamana Bidenki otoczył Starokonstantynów, oddziały bolszewickie zostały rozbrojone. Wydarzenie to wlało nową nadzieję w serce Zofii Kossak.

Rozdział 8. Pod Petlurą.

Niecały tydzień po wyjeździe Niemców, Bidenko wraz ze swym oddziałem zajął Antoniny. Żołnierze zakwaterowali się w domach i kradli wszystko, co wpadło im w ręce. Rozgrabiono też cały pałac w Antoninach, a zapasy win i rozmaitego alkoholu były tam tak duże, że cały sztab petlurski i pobliskie oddziały chodziły pijane przez dwa miesiące. Rządy ich nie różniły się niczym od poprzednich – „zmieniła się nazwa, ale nie zmieniła treść”. Zamiast czerwonych kokard, jak poprzednicy, ich znakiem rozpoznawczym były „karawaniarskie czapki z długą, czarną płachtą, oszytą srebrnym lampasem, zwieszającą się dziko na plecy”.
Także pochodzenie Zofii Kossak i jej matki wkrótce wyszło na jaw, pani Zofia miała być aresztowana, ale śledztwo umorzono, zaś chłopi, dzięki temu, że mąż jej, Stefan, puścił kiedyś ich kobiety z życiem, uczynili to samo. Dnie mijały powoli, nie było wiadomości ani od oddziałów, które wyjechały, ani też o nadejściu Ententy. Nowy rząd petlurski zupełnie niszczył podźwigniętą nieco ostatnimi czasy gospodarkę, a maszyny wyprzedawał Żydom. Oszukano też chłopów, wystosowując odezwę o wyjściu z obiegu dawnych carskich rubli. Każdy w ciągu dwóch tygodni był upoważniony