Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pożoga - streszczenie

do złożenia rubli w banku (kaznaczejstwa), gdzie wymieniano je na nowe ukraińskie papiery. Bogaci chłopi naiwnie przynosili do banku wszystkie swoje oszczędności, w zamian za nie otrzymując kwitki, mówiące o tym, ile kto oddał. Wiadomo było, że kwity te nigdy nie miały zostać wypłacone.
Oddziały petlurskie, gdy zabrały już z Antonin i Starokonstantynowa wszystko, co się dało, odjechały wezwane pod Równo. Na ich miejsce przyjechał nowy oddział – siczowi strzelcy galicyjscy. Ich polityka, nie dość, że w niczym nie lepsza od poprzedników, była jeszcze zupełnie antypolska. Po wsiach krążyły broszury, wzywające ludzi do wytępienia całej ludności polskiej. Cała ta podsycana w chłopach i żołnierzach petlurskich złość znalazła swe ujście w preśladowaniu Żydów. Zaczęły się pogromy w pobliskich miasteczkach, największy, najbardziej krwawy i  najstraszniejszy miał miejsce w Płoskirowie. Był on dziełem głównie żołnierzy petlurskich, choć zainicjował go oddział siczowników galicyjskich. W mieście oznaczono najpierw wszystkie domy nie żydowskie, po czym po kolei w każdym domu zamieszkałym przez Żydów mordowano całe rodziny przy pomocy noży i bagnetów. Nastepnego dnia stosy nieżywych, poćwiartowanych ludzi leżały na ulicy. Ustalono, że liczba ofiar wyniosła siedem tysięcy.
Do Starokonstantynowa czasem dochodzą dobre wieści np. że polskie oddziały się zbliżają, że być może niebawem coś zmieni się na lepsze, niestety ciągle są to pogłoski, które nie znajdują potwierdzenia. Ludziom pozostaje tylko nadzieja i wzajemna solidarność.

Rozdział 9. Za komuny.

Tym razem Starokonstantynów zajmują czerwonoarmijcy – bolszewicy, którzy dalej konntynuują dzieło rabunkowe. Do mieszkania Zofii Kossak przyszło także na całą noc 4 bolszewików, a usłyszawszy, że kobiety są szwaczkami, kazali przez całą