Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pożoga - streszczenie

noc szyć dla siebie „rubaszkę” i „french”. Przez przypadek jedna z kobiet ujawnia, że wszystkie umieją czytać. Bolszewik wpada we wściekłość, chce je aresztować krzyczy, że są burżujkami. Znów cud ratuje kobiety przed śmiercią, gdyż bolszewicy z samego rana wezwani zostali do stawienia się w oddziale.
Kolejna dramatyczna sytuacja to konfiskata rasowych koni ze stajen. Najpiękniejszej maści klacze są siłą wyciągane ze stajni, te konie które się opierają, zabijane są na miejscu.
20 kwietnia do Starokonstantynowa przyjechał pełnomocnik „Sownarchoza” (Sowietu narodnego choziajstwa), który miał mieć nieograniczoną władzę wykonawczą i położyć kres grabieżom gospodarstw. W mieście zostają wprowadzone komunistyczne rządy. Stopniową urzędy przejmują wszystkie dobra od mieszkańców – pościel, stołki, kanapy, zastawy stołowe, sztućce, każdy może zostawić dla siebie tylko po jednej sztuce każdego z tych przedmiotów. Później oddawać trzeba tez jedzenie, zostawiając sobie tylko ściśle wydzieloną na tydzień rację żywności. Kościół jest surowo tępiony, księża muszą się ukrywać całymi dniami. Bóg to największy wróg komunistów. Z równa zaciętością, jak wiarę, bolszewicy tępili nieliczne jednostki inteligencji, które pozostały jeszcze na wsiach. Najszerszym echem odbiło się morderstwo na zamku w Młynowie, którego ofiarami były stara hrabina Chodkiewiczowa i jej córka, wspaniałe, szlachetne kobiety, cenione i kochane przez wszystkich. Zginęły okrutnie torturowane. Wszyscy w dalszym ciągu niecierpliwie oczekiwali przybycia Polaków.

Rozdział 10. Z dnia na dzień.

Okres od 22 maja do sierpnia. Ludność wciąż jest mordowana i ciemiężona przez ciągle zmieniających się najeźdźców, raz są to bolszewicy, innym razem Ukraińcy. Miasto i plony są tak kompletnie zniszczone, że nastaje coraz większy głód. Mieszkańcy